Desiree Williams, MA/AC
Pracovník v oblasti vývoje dětí v raném věku
Fisher-Price Play Lab
Maminka 1 chlapce
Odmítá s vámi váš předškolák mluvit o svých pocitech? Řekl někdy něco OPRAVDU trapného (a hlasitého) o cizím člověku v supermarketu? Všichni jsme tam byli.
Jako máma a odbornice na vývoj dětí vám mohu říct, že předškoláci si ještě nevyvinuly porozumění pro perspektivy jiných lidí – říkají a dělají, co chtějí, a nejsou vždy laskaví. Sdílím s vámi několik způsobů, jak na tom pracovat.
Proč je laskavost pro děti důležitá?
Studie ukazují, že skutky laskavosti mohou dětem poskytnout větší pocit sounáležitosti, zlepšit jejich sebevědomí, sociální dovednosti, vztahy a zvýšit jejich štěstí. Jednoduše, udělat něco laskavého pro někoho jiného je dobrý pocit!
Tipy, jak projevit laskavost
Laskavost je pro malé děti velký pojem. Empatie, nadhled, kde začít? Co třeba tady?
1. Ukažte jim, co znamená být laskavý
Místo toho, abyste se snažili vysvětlit, co je laskavost, UKAŽTE jim to. Jemně poukažte na skutky laskavosti, kterých si všimnete v knihách, v televizi nebo dokonce během hraní.
Inspirujte a snažte se ukázat laskavost doma i venku. Pamatujte, že jste jejich nejlepším učitele laskavosti!
2. Buďte jejich trenérem laskavosti
Připravte své dítě na úspěch v laskavosti tím, že jim vytvoříte různé příležitosti pro sdílení laskavosti. Například: „Tvůj bráška má rád jablíčka. Bude určitě rád, když se s ním rozdělíš o tyto dva kousky. To bude od tebe milé!"
Navrhněte svému předškolákovi skutky laskavosti, které může udělat sám:
- Nakreslit pro někoho obrázek
- Říct „prosím“ a „děkuji“
- Půjčit oblíbené hračky
- Požádat kamaráda, aby vybral hru, kterou budou hrát
- Nechat někoho jít prvního na skluzavku na hřišti
3. Použijte hraní rolí k procvičení empatie
Jak jsem již zmínila, většina předškoláků ještě nechápe, jaké mohou jejich slova a činy vyvolávat u ostatních pocity. Při společné hře podpořte empatii tím, že se svého předškoláka zeptáte, jak si myslí, že se jeho postava při hraní cítí. („Ach jo! Moje panenka se zlobí na svou kamarádku! Jak si myslíš, že se cítí její kamarádka? Jak se cítí tvoje panenka?“)
4. Nešetřete chválou
Odměňte i ten nejmenší projev laskavosti velkou porcí chvály. „Mám radost, že jsi se podělil o svůj hlavolam se svým bratrancem! To bylo tak milé!" Kromě posílení kladného chování, toto posílí i očekávání, že laskavost je pro vás důležitá. Vaše chvála bude také dobrý příkladem laskavosti.
Tipy pro laskavost, které vás možná překvapí
Zde je několik tipů pro vyjádření laskavosti, o kterých jste možná nevěděli:
1. Mluvte – a oslavujte – rozdíly
Dejte svému dítěti možnost setkat se s lidmi, kteří jsou jiní než vy a vaše rodina. Vyberte si média a hračky, které představují různé kultury, schopnosti, jazyky, pohlaví a národy. Pak je povzbuďte, aby se ptaly. Diskuse o těchto otázkách pomáhá s učením respektu, přijetí, empatie a ano, i laskavosti.
2. Ukažte, jak být k sobě laskavý
Cvičení afirmací je vědecky ověřený způsob, jak projevit sebelásku, vybudovat si pozitivní sebevnímání a odolnost. Sestavte si sbírku výroků „já“, které může váš předškolák opakovat každý den, aby sobě projevil trochu laskavosti. Zde je několik afirmací, které můžete přidat do každodenní rutiny vašeho dítěte:
- Jsem chytrý!
- Jsem dobrý kamarád!
- Jsem dobrý pomocník!
- Záleží mi na ostatních!
Známky laskavosti
Výzkum ukazuje, že předškoláci jsou zaměřeni více na sebe a jejich chápání perspektivy (jiné než jejich vlastní) se stále vyvíjí. Počáteční známky laskavosti se však objevují dříve než v předškolním věku – možná jste viděli, jak vaše dítě objímá, snaží se utěšit ostatní nebo říká „prosím“ a „děkuji“.
Přibližně ve 3 letech mohou děti
- Sdílet hračky s ostatními
- Začít chápat, že mohou někomu udělat radost tím, že udělají něco hezkého
V době, kdy jsou jim 4 roky, mohou
- Vědět, jak se omluvit, když jim to připomenete
- S věcmi jiných zacházejí s respektem
Když je dětem asi 5 let, mohou
- Být zdvořilí
- Řeknou „Miluji tě“ a uvědomují si, co to znamená
Jemné připomenutí: Každé dítě se vyvíjí svým vlastním tempem a výše uvedená časová osa je pouze orientační.
Kontrola pro rodiče
Být laskavý k sobě je stejně důležité jako být laskavý k ostatním. Takže opakujte po mně:
- Jsem úžasný a milující rodič.
- Pro své dítě dělám maximum.
- Dnes na sebe budu hodný/á.
Výuka laskavosti vyžaduje spoustu trpělivosti. A abych byla upřímná, být vždy laskavý není snadné ani pro dospělé, a ani pro děti. Budete souhlasit? Buďte tedy k sobě v tomto procesu laskaví.
Je v pořádku ukázat svému dítěti, že někdy máte prostě problém být tak laskavý, jak byste chtěli. V procvičování laskavosti pokračujete – společně! A když už mluvíme o praktikování laskavosti: děkuji, že jste si přečetli tento článek!
Jemné připomenutí: Pokud máte někdy obavy o vývoj svého dítěte, důvěřujte svému instinktu a obraťte se na svého pediatra.